25 березня 2015 року набрав чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо уточнення повноважень нотаріусів та особливостей реєстрації похідних речових прав на земельні ділянки сільськогосподарського призначення” № 247-VIII від 5 березня 2015 року (“Закон”).
Закон наділяє нотаріусів повноваженнями державних реєстраторів щодо реєстрації похідних прав на земельні ділянки сільськогосподарського призначення (прав оренди, сервітуту, емфітевзису тощо), дозволяючи їм реєструвати такі права незалежно від нотаріального посвідчення договору, на підставі якого вони виникають. Із заявою про реєстрацію похідного права може звертатися як власник земельної ділянки, так і набувач похідних прав (наприклад, орендар). Для забезпечення можливості реалізовувати функцію державного реєстратора щодо земельних ділянок сільськогосподарського призначення протягом 3 місяців з набрання Законом чинності нотаріусам буде надано доступ до Державного земельного кадастру.
Закон також передбачає, що до 1 липня 2016 року інформація про земельні ділянки та права на них, яка містилася в Державному реєстрі земель (діяв до 1 січня 2013 року), буде перенесена до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

 

Позначки: ,