Запитання. Як правильно розрахувати допомогу по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах у випадку, якщо страховий стаж працівника за останні 12 місяців менше 6 місяців?

Частиною 4 статті 19 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999р. № 1105 (далі – Закон № 1105) та відповідно до п.29 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням ( далі – Порядок № 1266) затвердженого постановою КМУ від 26.06.2015 № 439, застраховані особи, які протягом дванадцяти місяців перед настанням страхового випадку за даними Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування мають страховий стаж менше шести місяців, мають право на матеріальне забезпечення відповідно до цього Закону в таких розмірах:
– допомога по тимчасовій непрацездатності – виходячи з нарахованої заробітної плати, з якої сплачують страхові внески, але в розрахунку на місяць не вище за розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом у місяці настання страхового випадку
– допомога по вагітності та пологах – виходячи з нарахованої заробітної плати, з якої сплачуються страхові внески, але в розрахунку на місяць не вище двократного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом у місяці настання страхового випадку.

Розрахунок проводиться таким чином:

Враховуючи норму ст.19 Закону № 1105, допомогу по тимчасовій непрацездатності необхідно розрахувати таким чином: фактичну заробітну плату за розрахунковий період поділити на кількість календарних днів розрахункового періоду та помножити на відсоток середньоденної заробітної плати залежно від страхового стажу. Цю денну виплату слід порівняти з мінімальною заробітною платою без застосування відсотку середньоденної заробітної плати залежно від страхового стажу.
У разі перевищення розміру денної виплати, обчисленої із фактичної заробітної плати за виплату із мінімальної, у такому випадку застосовується обмеження. Тобто, для розрахунку листка непрацездатності застосовується середньоденна виплата із мінімальної заробітної плати.
Що стосується випадків, коли сума допомоги по вагітності та пологах у розрахунку на місяць є меншою за розмір мінімальної заробітної плати, то відповідно до роз’яснення Міністерства соціальної політики, викладеного у листі від 08.05.2015 № 6811/0/14-15/18. необхідно здійснювати доплату до рівня мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку.

Довідкову інформацію можна отримати у Менській міжрайонній виконавчій дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за телефонами:
м.Мена (244) 2-14-08, 2-14-48, смт Сосниця (255) 2-76-32.

Менська міжрайонна виконавча дирекція
Фонду соціального страхування з
тимчасової втрати працездатності

 

Позначки: