DSCN4961 — копияДень вишиванки – всеукраїнське свято, яке покликане зберегти споконвічні народні традиції створення та носіння етнічного вишитого одягу. 

Всеукраїнська акція “День вишиванки” була започаткована студенткою факультету історії, політології та міжнародних відносин Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Лесею Воронюк у 2007 році. Дівчина зауважила, що студенти досить часто одягають вишиванки на пари, і одного разу спілкуючись на перерві з колегою Ігорем Житарюком, який також був у вишиванці, запропонувала одногрупникам обрати один день і всім разом одягнути вишиванки. У перший рік свята у 2007 році вишиванки одягнули кілька десятків студентів та кілька викладачів факультету.

У 2011 році в Чернівцях на п’ятиліття Дня вишиванки було встановлено рекорд Гіннеса – на Центральній площі зібралось понад 4000 людей у вишиванках. Цього ж року для Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича була пошита найбільша вишиванка – 4 на 10 метрів. З 2012 року у Чернівцях започатковано нову традицію – всім немовлятам, народженим у це свято, дарують вишиванки. Ці та інші звичаї охоче підтримали інші міста України.

Протягом наступних років ця акція переросла у наймасштабніший флешмоб. Головна його умова – де б ти не був та щоб не робив, одягни вишиванку. Така акція стала справжнім святом єдності всеукраїнського рівня. До нього почала долучатися українська діаспора по всьому світу, а також прихильники України.

Чому ж  День вишиванки святкують саме в третій четвер травня, а не в будь-який інший день? Головне – аби свято відбувалося в будень, як воно зародилось. Адже це проводиться не заради параду чи вихідного, не свято заради свята, а акція, яка доводить, що вишиванка – органічна частина повсякденного життя українців і її можна одягати на роботу, пари чи до школи. Окрім того, на третій четвер травня вже не може припасти Великодній піст (час умиротворення і відмови від веселощів) і звісно, сам Великдень. Крім того, на цей день не випадають ніколи вихідні 1,2,8,9 травня, і вже встановлюється тепла весняна погода, коли вишиванку можна носити без верхнього одягу.

Цього року Дню вишиванки виконується 10 років. Безумовно, наше місто також долучається до святкування!

Тож навіть якщо у вас немає вишиванки, все одно долучайтесь до свята, адже головна його ідея – це об’єднання нації та пробудження духовної свідомості.