Стаття 19 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105 (далі – Закон № 1105)  визначає, що особи, які забезпечують себе роботою самостійно (займаються підприємницькою, адвокатською, нотаріальною,  творчою та іншою діяльністю , пов’язаною з одержанням доходу від цієї діяльності, в тому числі  члени творчих спілок, творчі працівники, які не є членами творчих спілок) мають право на матеріальне забезпечення  та соціальні послуги відповідно до Закону № 1105  за умови сплати страхових внесків  до Фонду згідно із законом.

Таким чином, фізичні особи – підприємці  платники єдиного внеску  зобов’язані на загальних підставах сплачувати  єдиний внесок у розмірі 22 відсотки,ю із суми якого, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.11.2014 № 675 «Про затвердження пропорцій розподілу  єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування»   із змінами   здійснюється розподіл на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності , а отже мають право  на матеріальне забезпечення та соціальні послуги  відповідно до Закону №1105 за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності  за умови сплати єдиного внеску.

Так, фізичним особам – підприємцям  за рахунок коштів Фонду  допомога по вагітності та пологам надається  у розмірі, визначеному у статті 26 Закону  № 1105,  у розмірі 100 відсотків середнього доходу, обчисленого  у порядку , встановленому Кабінетом Міністрів України,  і  не залежить від страхового стажу.

Стаття 25 Закону № 1105  чітко визначає, що допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами.

Допомога по вагітності та пологах застрахованій особі виплачується за весь період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, тривалість якої становить 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі ускладнених пологів або народження двох чи більше дітей – 70) календарних днів після пологів. Розмір зазначеної допомоги обчислюється сумарно та надається застрахованій особі в повному обсязі незалежно від кількості днів відпустки, фактично використаних до пологів.

Отже, допомога по вагітності та пологам надається  фізичній особі – підприємцю за страховим випадком  «вагітність та пологи»  за рахунок коштів   Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за умови настання зазначеного страхового випадку  під час перебування фізичної особи  у статусі підприємця  та сплати єдиного соціального внеску  в розмірі та строки, визначені Законом  України «Про збір та облік єдиного внеску  на загальнообов’язкове державне соціальне страхування»  від 08.07.2-10 № 2464, а також подачі заяви-розрахунку   до робочого органу Фонду.

У такому випадку допомога по вагітності та пологах обчислюється сумарно  та надається застрахованій особі в повному обсязі  незалежно від кількості днів відпустки, фактично використаних до пологів  за період, зазначений у листку непрацездатності.

У разі , якщо  фізичною собою – підприємцем  платником єдиного соціального внеску було припинено  свою підприємницьку діяльність та не подано  заяву-розрахунок до робочого органу Фонду для отримання фінансування допомоги по вагітності та пологам за страховим випадком «вагітність та пологи», який настав до припинення підприємницької діяльності, враховуючи, що допомога по вагітності та пологам  є компенсацією втраченого доходу, вона буде надаватися за рахунок коштів Фонду лише за період від початку страхового випадку і до дня припинення підприємницької діяльності.

За роз’ясненнями і консультаціями просимо звертатись за телефонами:     у м. Мена –  2-14-08, 2-14-48 та у смт Сосниця – 2-36-72.

 

 

Менська міжрайонна виконавча дирекція

Чернігівського обласного відділення

Фонду  соціального страхування з

тимчасової втрати працездатності