05.04.2015 набрав чинності Закон України від 12.02.2015 №191-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення умов ведення бізнесу (дерегуляція)». У зв’язку з набранням чинності Законом, зокрема, внесені зміни до Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 №868.
Законом розширено коло суб’єктів, яким надано повноваження з прийому та видачі документів у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно. Відтепер на законодавчому рівні закріплена можливість здійснення цих повноважень посадовими особами органів місцевого самоврядування, адміністраторами центрів надання адміністративних послуг, нотаріусами.
Законом, з часу набрання ним чинності запроваджено диференційований підхід до визначення розміру адміністративного збору, що залежить від площі об’єкта нерухомого майна, права на який заявлені до державної реєстрації, а також від того, заявником є фізична чи юридична особа. Визначається розмір адміністративного збору у процентному відношенні до мінімальної заробітної плати, яка, згідно зі статтею 8 Закону України «Про Державний бюджет на 2015 рік» складає з 01 січня – 1218 грн., з 01 грудня – 1378 грн.
Перевірка наявності документа про сплату адміністративного збору та/або документа, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав, відповідності розмірів внесеної плати законодавству віднесено до компетенції органу, що здійснює прийом документів. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування звільняються від сплати адміністративного збору.
У випадку коли заявником за проведення державної реєстрації прав було сплачено державне мито у розмірі, меншому за розмір адміністративного збору, розрахованого відповідно до Закону, то в даному разі можливе надання заявником додаткового платіжного документа на підтвердження сплати недостатніх сум (лист Укрдержреєстру від 06.04.2015 №32/06-15-15).
У разі відмови у державній реєстрації прав та їх обтяжень адміністративний збір не повертається, плата за надання витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно підлягає поверненню, а у разі відкликання заяви – повертаються усі сплачені заявником грошові суми.
Механізм повернення коштів урегульований Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до Державного та місцевих бюджетів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 №787, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25.09.2013 №1650/24182. Таким чином, можна констатувати, що наразі започатковано процес запровадження передачі реєстраційних функцій місцевим органам влади та нотаріусам. Завдяки цьому буде утворене конкурентне середовище, яке забезпечить підвищення якості послуг. За державою залишаться лише кілька функцій.

 

Позначки: ,