DSC_0317

Якщо зібрати побутові відходи до купи вони займуть 5% території нашої країни. Це приблизно дорівнює території Чернігівської області.

Вчора, 18 квітня 2016 року, відвідав Чернігівську облдержадміністрацію, де обговорювали питання, як вирішити проблему засміченості і змусити підприємства переробляти сміття.

За круглим столом зібралися народні депутати України, очільники області і міста та громадськість.
Проблему засміченості в області бачать про це розповів Валерій Куліч голова ОДА.
«Серед екологічних проблем перше місце посідає сміття, а саме накопичення побутових відходів. Колись це була проблема великих міст, але тепер це є проблемою і для таких міст як Чернігів.»
За словами Куліча 80% твердих побутових відходів можна віддати на вторинну переробку, бо ж 70% з них – це папір, скло та пластмаса. Але ситуація в області така, що все це накопичується на сміттєзвалищах. І це є проблема всієї України.
Народний депутат України Олександр Черненко розповів про те, що серед усієї Європи Україна має найбільшу кількість сміттєзвалищ.
«Всі кажуть «ми вирішимо проблему із сміттям» у своїх передвиборчих компаніях, але досі ніхто не зробив цього. Вивезти сміття подалі від вікон людей це не рішення проблеми.», – розповів Черненко.
За словами нардепа зараз необхідно побачити, яку користь населенню принесе переробка сміття.
«Сміття це не відходи, а ресурс. І серед плюсів: отримання теплової енергії, електрики, RDF, та вторинної сировини. При цьому з’являться нові робочі місця для тих, хто буде займатися цим. А найголовніше зникне сморід з міста та вічні пожежі звалища».
Міський голова Чернігова Владислав Атрошенко вже має багато власних напрацювань щодо проблеми сміття у місті. І каже, що нема нікого, хто б запропонував комплексне рішення.

«Всі пропозиції, які надходять до мене з приводу сміття зводяться до банального сортування. Ніхто з інвесторів не дає чіткої відповіді, що робити з існуючою проблемою», – розповів Атрошенко.
Що саме зараз пропонує держава розповів народний депутат Іван Крулько. Зокрема він презентував законодавчі ініціативи у сфері поводження з побутовими відходами.
«У Верховній Раді України зареєстровані 3 законопроекти що сприятимуть створенню галузі утилізації побутових відходів.»
Це законопроект № 3198-1 «Про внесення змін до деяких законів України щодо поводження з ПВ та стимулювання їх використання як альтернативного джерела енергії».
№ 3199-1 «Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо включення податку за виробництво й імпорт упаковки та товарів в упаковці до екологічного податку)».
№ 3200-1 «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України (щодо спрямування деяких видів екологічного податку на поводження з ПВ)».
«В результаті створення галузі утилізації ПВ ми досягнемо покращення екологічної ситуації, зміцнимо енергетичну незалежність України та створимо нові робочі місця.»
Народний депутат Юрій Чижмарь знається на досвіді інших країн у питанні переробки ПВ. Нардеп вважає, що розпоряджатися коштами на утилізацію має територіальна громада.
Другий принцип – децентралізація. 80% коштів з фонду будуть автоматично надходити до місцевих громад, а інші 20% будуть розподілятися відповідно до нагальності проблем в регіонах.
Третій – цільове використання. Місцеві громади зможуть витрачати отримані кошти лише на рекультивацію сміттєзвалищ, або сплачувати за послуги переробки ПВ», – пояснив Чижмарь.
Народний депутат Олександр Кодола розповів про законопроект № 3198 який комплексно вирішує проблему поводження з побутовими відходами та стимулює їх використання як альтернативне джерело енергії.
«По-перше ми хочемо привести законодавство України у відповідність до директив ЄС. Зокрема вирішити питання із захороненням відходів. Сформувати цілісну систему поводження з відходами. Надати ОМС фінансові ресурси, щоб частково компенсувати витрати на утилізацію ПВ та рекультивацію звалищ.
Також треба чітко встановити, що захоронення ПВ дозволяється тільки на полігонах і ні в якому разі на звалищах. Встановити обґрунтовані тарифи на утилізацію відходів.»
Народний депутат Анна Романова зазначила, що постійно пояснює людям те, що не тільки в Чернігові немає сміттєперероблюючого заводу але і в інших містах України теж.
«Є один сміттєперероблюючий завод і той радянського типу. Звісно він не може переробити відходи, як це роблять Європейські заводи. Ми повинні скоріше вирішувати питання куди дівати сміття, доки Україна не потонула у відходах.»
Анна Романова згодна з тим, що замість 6,148 сміттєзвалищ і 32,984 несанкціонованих місць де вони утворились має бути лише 300. Все інше має йти на переробку чи утилізацію.
Такі проекти потребують підтримки і вона буде запевнив заступник директора Програми USAID РАДА Едуард Рахімкулов.
«USAID РАДА спрямована на підтримку подібних проектів. І в рамках програми «Модельні округи» ми підтримуємо кілька областей, зокрема Чернігівщину. Робитимемо це через нардепа від Чернігівщини Олександра Черненка», – розповів Едуард Рахімкулов.
Від себе додам, що наше місто також стурбоване питаннями несанкціонованих сміттєзвалищ. Вищезазначений захід є чудовою можливістю знайти однодумців і відшукати рішення таких нагальних питань.

Міський голова
Геннадій Примаков

DSC_0194

DSC_0143